وبلاگ

علل خاموشی ماشین موقع کولر گرفتن چیست؟

علل خاموشی ماشین موقع کولر گرفتن چیست؟

در این مطلب قصد داریم به 7 دلیلی که موجب خاموشی ماشین موقع کولر گرفتن می شود بپردازیم. گاهی شاهد این موضوع هستیم که همزمان با روشن شدن کولر، موتور خودرو خاموش می شود. خاموش شدن خودرو هنگام روشن کردن کولر نشان دهنده این است که بار و فشار زیادی روی موتور است که قادر به پاسخگویی نیست. در چنین مواردی بهتر است کولر خودرو را خاموش کنید زیرا روشن بودن کولر توان بالایی از موتور ماشین میگیرد. در ادامه به بررسی تمام علل می پردازیم. با ما همراه باشید.

7 علت خاموشی ماشین موقع کولر گرفتن!

رفت و آمد با خودرو در تابستان بدون وجود کولر می تواند عذاب آور باشد. زمانی که پشت ترافیک خیابان هستید یا در جاده و در مسیر مسافرت رفتنید ضدحال ترین اتفاق می تواند خاموش شدن موتور خودرو هنگام کولر گرفتن باشد. زمانی که این اتفاق می افتد شاید کمی عصبانی و کلافه شوید ولی به سرعت به دنبال راه حل هستید و از خود می پرسید چرا زمانی که کولر میگیریم ماشینم خاموش می شود؟
در ادامه به علل شایع خاموشی ماشین موقع کولر گرفتن می پردازیم.

تسمه ها فرسوده شده اند.

زمانی که تسمه آسیب می بیند و یا فرسوده می شود باعث نوسان در چرخش دور موتور می شود. زمانی که چرخش دور در دقیقه افزایش و کاهش می یابد موجب خاموشی موتور می شود.

مشکلات برق خودرو

یکی از شایع ترین علت خاموشی ماشین موقع کولر گرفتن مشکلات برق خودرو است.

بیشتر مواقع موتور خودرو به‌دلیل مشکلات الکتریکی مانند مشکلات سنسور خاموش می‌شود. برای برطرف کردن این مشکل ابتدا فیوز را چک کنید و در صورتی که معیوب شده یا فیوز سوخته آن را تعویض نمایید.

علل خاموشی ماشین موقع کولر گرفتن چیست؟

گرفتن پولی کمپرسور، علت خاموشی ماشین موقع کولر گرفتن

در بخش ها قبلی گفتیم که مشکل خاموشی موترو ی تواند از کمپرسور باشد اما مشکل از کمپرسور نیست و به درستی کار می کند؛ اما بلبرینگ پولی آن گیر کرده باشد. گاهی بلبرینگ پولی  به تسمه می چسبدو  کشیده می شو و هنگام چرخاندن کمپرسور سفت شده و در چنین شرایطی، کولر خودرو شما قدرت زیادی از  تولیدشده موتور خودروی شما را می گیرد.

در این زمان اگر صفحه دریچه گاز را فشار دهیم،انرژی کافی برای کارکرد کولر فراهم نمی شود د و فشار زیادی به موتور وارد می کند.همین فشار دلیل خاموشی خودرو هنگام روشن کردن کولر است.

مبرد بیش از حد پر شده است

یکی دیگر از دلایل خاموشی ماشین موقع کولر گرفتن پر شدن مبرد می باشد. گاز خنک‌کننده در سیستم کولر نباید نوسان داشته باشد و مقدار آن کم و زیاد شود. اگر سیستم کولر از مقدار زیادی گاز خنک کننده پر شده باشد فشار بسیاری روی موتور ماشین وارد می کند. و همین خود دلیلی بر خاموشی موتور خودرو هنگام روشن کردن کولر است.

گرفتگی کمپرسور

یکی دیگر از دلایل رایج خاموش شدن خودرو بر اثر روشن کردن کولر، گرفتگی کمپرسور است. چنانچه تشخیص دهید که مشکل از کمپرسور است چاره دیگری جز تعویض این قطعه ندارید.

در پاره ای از موارد مشکل کمپرسور به‌دلیل گیر کردن بلبرینگ است. در نهایت چرخش آن در برابر تسمه موج ایجاد می کند که علت خاموشی خودرو هنگام گرفتن کولر هم می تواند از این مورد باشد.

معیوب بودن دریچه کنترل هوای دور آرام

دریچه کنترل هوای آرام می تواند دلیل خاموشی ماشین موقع گرفتن کولر باشد. وظیفه دریچه کنترل هوا  کنترل دور در دقیقه موتور است.
این دریچه کنترل هوا دور در دقیقه موتور را کاهش و افزایش می دهد تا با وارد شدن فشار به اتومبیل، موتور خودرو خاموش نشود. هر چقدر از عمر مفید دریچه کنترل هوا می گذرد کربن بیشتری روی آن جمع می شود و باعث اختلال در عملکرد این قطعه می شود.

عدم عملکرد صحیح دریچه کنترل هوا، باعث اختلال در عملکرد سیستم کولر می شود. زمانی که دور موتور نوسان می یابد باعث خاموشی موتور می شود.
برطرف کردن این مشکل بسیار آسان است. شما به یک پارچه نرم و بدون پرز و حلال مناسب نیاز دارید. پارچه را در حلال آغشته کنید و به آرامی شروع به تمیز کردن دریچه کنترل هوا کنید.

خرابی بدنه دریچه گاز کنترل‌شده الکترونیکی

در خودرو های مدرنی که تولید و روانه بازار می شوند به جای دریچه کنترل هوا، دارای  بدنه دریچه گاز کنترل شده الکترونیکی هستند. یکی از دلایلی که باعث خاموشی ماشین موقع کولر گرفتن می شود همین دریچه گاز کنترل شده الکترونیکی است.  همانطور که در قسمت قبل هم گفتیم تجمع کربن در بدنه دریچه گاز کنترل شده الکتریکی می تواند ورود هوا را با محدودیت مواجه کند، که نتیجه آن خاموش شدن موتور خودرو است.

برای اطمینان از کارکرد صحیح دریچه گاز کنترل شده الکتریکی، می بایست به صورت دوره ای این قطعه چکاپ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *